bel fıtığı bel ağrısı

 

Lomber Fıtıklaşmış Disk (BEL FITIĞI)

Risk Faktörleri, Tanı, Tedavi

Hakemli

Bel ve bacak ağrısının yaygın bir nedeni lomber rüptüre disk veya fıtıklaşmış disktir. Fıtıklaşmış bir diskin belirtileri donuk veya keskin ağrı, kas spazmı veya kramp, siyatik ve bacak zayıflığı veya bacak fonksiyon kaybı içerebilir. Hapşırma, öksürme veya bükme genellikle ağrıyı yoğunlaştırır.

Nadiren bağırsak veya mesane kontrolü kaybolur ve bu gerçekleşirse Derhal tıbbi yardım isteyin.
Acılı bir yüz ifadesiyle belini tutan bir adam.Fıtıklaşmış bir diskin bazı semptomları donuk veya keskin ağrı, kas spazmı veya kramp içerebilir. Fotoğraf kaynağı: 123RF.com
siyatik, sıklıkla lomber fıtıklaşmış bir disk ile ilişkili bir semptomdur. Siyatik sinire katkıda bulunan bir veya birkaç sinir üzerindeki baskı, kalçadan bacağa ve bazen de ayağa uzanan ağrı, yanma, karıncalanma ve uyuşukluğa neden olabilir. Genellikle bir Taraf (sol veya sağ) etkilenir.

AnatomiNormal Lomber İntervertebral Disk

İlk olarak, omurga anatomisine kısa bir genel bakış, böylece lomber fıtıklaşmış bir diskin bel ağrısına ve bacak ağrısına nasıl neden olabileceğini daha iyi anlayabilirsiniz.

5 lomber vertebranın (kemik) her biri arasında bir diskbulunur —sert bir fibröz şok emici ped. Uç plakalar her omurun uçlarını hizalar ve bireysel diskleri yerinde tutmaya yardımcı olur. Her diskin, jel benzeri bir maddeyi (nucleus pulposus) kaplayan lastik benzeri bir dış bandı (annulus fibrosus) vardır.

Halka açık lifli sonları ve çatlaklar ne zaman disk herniasyonu oluşur, nucleus pulposus kaçmak için izin. Buna fıtıklaşmış bir çekirdek pulposus veya fıtıklaşmış disk denir, ancak rüptüre bir disk veya şişkin bir disk olarak da duymuş olabilirsiniz.

Bir disk herniasyonu olduğunda, omurilik veya omurilik sinirlerine baskı yapabilir. Omurganız boyunca, sinirler omurilikten ayrılır ve vücudunuzun çeşitli bölgelerine gider (hissetmenize ve hareket etmenize yardımcı olmak için). Sinirler vertebra ve diskler arasındaki küçük geçitlerden geçer, bu nedenle fıtıklaşmış bir disk bu geçide basarsa, siniri sıkıştırabilir (veya "sıkıştırabilir"). Bu, fıtıklaşmış disklerle ilişkili ağrıya neden olabilir.

(Aşağıdaki resimde, spinal sinire baskı yapan fıtıklaşmış bir diske yakın bir bakış görebilirsiniz.)

Picture illustration of a herniated discPicture illustration of a herniated disc. Photo Courtesy of: SpineUniverse.com.This article on lumbar herniated discs will cover the symptoms, causes, and (most importantly) treatments.

Lomber Fıtıklaşmış Disk İçin Risk Faktörleri

Birçok faktör disk herniasyonu riskini artırır:

  1. Tütün kullanımı, düzenli egzersiz eksikliği ve yetersiz beslenme gibi yaşam tarzı seçimleri, kötü disk sağlığına önemli ölçüde katkıda bulunur.
  2. Vücut yaşlandıkça, doğal biyokimyasal değişiklikler disklerin yavaş yavaş kurumasına neden olur, bu da disk gücünü ve esnekliğini etkileyebilir. Başka bir deyişle, yaşlanma süreci, intervertebral disklerinizi, ana işlerinden biri olan hareketlerinizden gelen şoku daha az emebilir hale getirebilir.
  3. Yanlış vücut mekaniğinin alışılmış kullanımı ile birlikte kötü duruş, lomber omurgayı strese sokar ve vücut ağırlığının büyük kısmını taşıma yeteneğini etkiler.

Bu faktörleri günlük aşınma ve yıpranma, yaralanma, yanlış kaldırma veya bükülme etkileriyle birleştirin ve bir diskin neden fıtık olabileceğini anlamak kolaydır. Örneğin, yanlış bir şey kaldırmak, disk basıncının inç kare başına birkaç yüz pound'a yükselmesine neden olabilir!

Fıtıklaşmış disk Nasıl Oluşur

Bir fıtık, haftalar veya aylar boyunca aniden veya kademeli olarak gelişebilir. Fıtıklaşmış bir diskin 4 aşaması şunlardır:

1) disk dejenerasyonu: yaşlanma ile ilişkili kimyasal değişiklikler disklerin zayıflamasına, ancak fıtık olmamasına neden olur.

2) Prolapsus: diskin şekli veya konumu, spinal kanala ve/veya spinal sinirlere hafif bir darbe ile değişir. Bu aşama aynı zamanda şişkin bir disk veya çıkıntılı bir disk olarak da adlandırılır.

3) ekstrüzyon: jel benzeri çekirdek pulposus lastik benzeri duvardan (annulus fibrosus) kırılır, ancak disk içinde kalır.

4) Sekestrasyon veya Sekestrasyon diski: nucleus pulposus, halka fibrosustan geçer ve daha sonra intervertebral diskin dışına çıkabilir.

Lomber fıtıklaşmış disk nasıl teşhis edilir

İlginçtir ki, her bel fıtığı belirtileri nelerdir? Bazı insanlar, ilgisiz bir nedenden dolayı bir x-ışınından sonra şişkin bir disk veya fıtıklaşmış disk olduğunu keşfederler.

Çoğu durumda, semptomlar, özellikle ağrı, hastayı tıbbi yardım istemeye teşvik eder. Doktor ziyareti genellikle fizik muayene ve nörolojik muayeneyi içerirO da yorumunuzu tıbbi geçmişi, ve sorun hakkında ne belirtiler var mı tecrübeli ve ne tedaviler mi çalıştı için ağrı kesici.

Bir x-ışını osteoartrit (spondiloz) veya spondilolistezis gibi sırt ağrısının diğer nedenlerini dışlamak için gerekli olabilir.

Bir BT veya MRI taraması, disk hasarının kapsamını ve yerini doğrular.Bu görüntüleme testleri yumuşak dokuları (disk gibi) gösterebilir.

Bazen bir miyelogram gereklidir. Bu testte, bir boya enjeksiyonu alacaksınız; boya, BT taramasında iyi görünecek ve doktorunuzun sorunlu alanları daha kolay görmesini sağlayacaktır.

Lomber disk Herniasyonunun cerrahi olmayan tedavisi

  • İlk yaralanmadan sonra, doktor soğuk tedavi ve ilaçlar önerebilir .
  • İlk 24 ila 48 saat boyunca soğuk terapi, kan akışını azaltarak şişliği, Kas spazmını ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Doğrudan cilde asla soğuk veya buz uygulamayın; bunun yerine buz paketini veya soğuk ürünü bir havluya sarın ve 15 dakikadan fazla sürmeyin.
  • İlaçlar, şişmeyi azaltmak için bir anti-enflamatuar, spazmı sakinleştirmek için bir kas gevşetici ve yoğun fakat kısa ömürlü ağrıyı (akut ağrı) hafifletmek için bir ağrı kesici içerebilir.
  • Hafif ila orta derecede ağrı, steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (Nsaıd'ler) ile tedaviedilebilir . Hem şişmeyi hem de ağrıyı hafifleterek çalışırlar.

Bu ilaçlardan herhangi biriyle, lütfen önce doktorunuzla kullanımını tartışın.

  • Genellikle, ilk 48 saatten sonra, ısı tedavisi uygulanabilir. Isı, yumuşak dokuları ısıtmak ve rahatlatmak için kan akışını arttırır. Artan kan akışı, kas spazmı ve intervertebral disk yaralanması sonucu dokularda birikebilecek tahriş edici toksinleri temizlemeye yardımcı olur. Isıyı asla doğrudan cilde uygulamayın (soğukta olduğu gibi); bunun yerine, ısı kaynağını 20 dakikadan fazla olmayan kalın bir havluya sarın.

Spinal Enjeksiyon
Bacak ağrısı şiddetli ise veya bacak zayıflığı gelişiyorsa, doktor epidural steroid enjeksiyonu reçeteedebilir . Epidural steroid enjeksiyonu, anti-inflamatuar ilaçları lomber omurganızdaki etkilenen sinirlerin yakınındaki boşluğa yerleştirir. Bu seçeneği doktorunuzla tartışmalı ve bu tedaviye başlamadan önce potansiyel yan etkileri sormalısınız.

Fizik Tedavi
Doktor fizik tedavi önerebilir. doktorun reçeteleri reçete ile fizyoterapiste iletilir. Fizik tedavi, ağrıyı azaltmak ve esnekliği artırmak için tedavilerin bir kombinasyonunu içerir. Buz ve ısı terapisi, hafif masaj, germe ve pelvik çekiş bazı örneklerdir, ancak fizyoterapistiniz ağrınız ve diğer semptomlarınız için en iyi tedavi planını geliştirmek için sizinle birlikte çalışacaktır.

İşte iyi haber: 4-6 hafta içinde, çoğu hasta semptomlarının ameliyat olmadan rahatladığını keşfeder.

Lomber fıtıklaşmış diskin cerrahi tedavisi

Cerrahi olmayan tedavi semptomları hafifletmezse omurga ameliyatı düşünülür. Sürekli ağrı, bacak zayıflığı veya fonksiyon kaybı daha fazla değerlendirme gerektirir. Nadiren, lomber fıtıklaşmış bir disk, acil tıbbi müdahale gerektiren bağırsak/mesane inkontinansına veya kasık/genital uyuşukluğa neden olur.

Ameliyat önerilirse, her zaman ameliyatın amacını ve hangi sonuçları bekleyebileceğinizi sorun. Neyin önerildiğinin tüm ayrıntılarını anlamanız ve başka bir omurga cerrahından ikinci bir görüş almaktan çekinmeyin. Omurga ameliyatı büyük bir karardır, bu yüzden acele etmek istemezsiniz.

Sinir basıncını ve bacak ağrısını hafifletmek için, cerrahi genellikle bir diskektomi (intervertebral diskin tamamının veya bir kısmının çıkarılması) içerir.

Ek olarak, cerrahın siniri kaplayan kemiğin bir kısmını çıkararak fıtıklaşmış diske erişmesi gerekebilir. Bu prosedüre laminotomi denir.

Neyse ki, bu prosedürler genellikle minimal invaziv teknikler kullanılarak yapılabilir. Minimal invaziv omurga cerrahisi büyük insizyon gerektirmez, bunun yerine ameliyat sırasında küçük insizyonlar ve küçük özel aletler ve mikroskop ve endoskop gibi cihazlar kullanır.

Lomber fıtıklaşmış bir diski önleyebilir misiniz?

Bu makalenin başlarında, lomber fıtıklaşmış bir diskin yaygın bir nedeninin yaşlanma olduğunu ve bundan kaçınamayacağımızı söyledik. Bu, lomber fıtıklaşmış bir diski önlemek için hiçbir şey yapamayacağınız anlamına mı geliyor?

Elbette değil. Kontrolünüz altında olan birkaç faktör vardır ve omurganıza iyi bakmak, duruşunuzu izlemek, sigara içmemek, Sağlıklı yiyecek seçimleri yapmak, egzersiz yapmak ve özellikle bir şey kaldırdığınızda iyi vücut mekaniği kullanmak.

Tüm bu şeyleri yapmak, lomber fıtıklaşmış bir diske asla sahip olmadığınızı garanti etmez, ancak genellikle fıtıklaşmış bir diskin neden olduğu bel ağrısını önlemek için atabileceğiniz sağlıklı adımlardır.

Yorumlar